Kdaj aparat?

Enotne starosti za začetek ortodontskega zdravljenja ni. Pri otrocih je namreč potrebno določiti optimalno starost za začetek ortodontskega zdravljenja glede na:
Optimalna starost za začetek ortodontskega zdravljenja pomeni: ” Ne prezgodaj, ne prepozno.” Ker je potrebno pri otrocih spremljati stanje v ustih do “zrelega zobovja”, pomeni zgodnji začetek ortodontskega zdravljenja velikokrat tudi dolgo obravnavo. Slednje je v resnici potrebno le pri nekaterih nepravilnostih. Po drugi strani pa je res, da je pri nekaterih redkih odstopanjih potrebno začeti ortodontsko zdravljenje tudi že zelo zgodaj (npr. okoli starosti 6 let).

Plačilo zdravljenja pri otrocih

Starši plačajo otroku zdravljenje sami, če:

Otroku plača zdravljenje ZZZS, če:

V okviru zdravljenja preko ZZZS je potrebno plačati:

Razvade

Vpliv funkcij na otrokovo rast in razvoj

Novorojenčki so obligatorni dihalci na nos, kar pomeni: če nosne poti niso proste, ne preživijo.
Kasneje se otrok na dihanje skozi usta lahko privadi, če ga v to prisilijo določene okoliščine, kot so neobstruktivni vzroki: malformacije obraza, poškodbe obraza, alteracije jezika ali obstruktivni vzroki: astma, zadebeljena sluznica zaradi vnetja pri prehladnem obolenju, pri alergijah, …

Če se prehladi ponavljajo in je otrok pogosto prisiljen dihati na usta, lahko navkljub kasneje prehodnim nosnim potem ostane razvada drže odprtih ust. Med dihanjem na nos je pri vdihu v nosni votlini podtlak, pri izdihu nadtlak. V ustni votlini pa je ves čas podtlak. To omogoča pravilno lego jezika: dotika se neba in nebnih ploskev zob. Če so usta odprta, v ustni votlini ni podtlaka. Zaradi gravitacije jezik pade na ustno dno in s tem je porušeno dinamično ravnovesje ustne votline. Dr. Rejc Novak je našla skoraj pri 40% prvošolcev držo odprtih ust, pri njih pa statistično signifikantno več ortodontskih nepravilnosti! Za normalen razvoj ustne in nosne votline je ustnični stik bistven, poleg tega pa še stik jezika s sprednjim delom neba in stik korena jezika z mehkim nebom. Ločiti moramo paciente, ki dihajo skozi usta zaradi prisotnih zapor in tiste, ki dihajo skozi usta zaradi razvade!!! Zmožnost dihanja na nos, oz. prisotnost nosno-žrelne zapore ugotavljamo tako, da vsako nosnico zatisnemo za 30 sekund ali pacientu naročimo narediti 15 počepov z zaprtimi usti.
Možna posledica drže odprtih ust je t.i. adenoidni obraz,
za katerega je značilno:
Za EFKG je značilen križni griz stranskih zob na eni strani, zamik med zgornjo in spodnjo središčnico, odnos med prvimi stalnimi kočniki je asimetričen: na zdravi strani je preveč naprej, na strani križnega griza pa preveč nazaj. Obraz je asimetričen, vidimo zamik spodnje čeljusti in brade v smeri križnega griza.
Če starši natančno upoštevajo navodila ortodonta, EFKG ortodontsko odpravimo navadno v nekaj mesecih, čemur sledi daljša doba vzdrževanja rezultata. Prva faza ortodontskega zdravljenja je tako zaključena.

Zaradi razvade sesanja cuclja, prsta ali drugih predmetov postanejo mišice okrog ust ohlapne, ustnici nista v stiku, zgornja ustnica postane krajša, zgornji sekalci se nagnejo naprej, spodnji sekalci nazaj, zgornja čeljust postane ozka glede na spodnjo, med zadnjimi zobmi se razvije križni griz, spodnja čeljust grize z zgornjo preveč nazaj, zgornji zobni lok postane koničast. Izraščanje sekalcev je ovirano, omogočeno pa je izraščanje zadnjih zob. Med sprednjimi zobmi zato nastane odprti griz. Zaradi geometričnih lastnosti se pri izrasti zadnjih zob za 1mm  odpre griz spredaj kar za 2mm !

Opisane značilnosti so posledica spremenjenega dinamičnega ravnovesja in hkrati direktnega pritiska na zobe (npr. dude, prsta…). Zato so posledice odvisne tudi od mesta in smeri sesanja predmeta.

Eismann razlaga, zakaj otrok sesa prst tudi med spanjem: med uspavanjem ugaša aktivnost možganske skorje. Nazadnje ugaša tisti del, ki je bil močneje vzburjen, t.j. pri otroku, ki sesa pred spanjem prst, center za sesanje. Med spanjem ga lahko ponovno zlahka sprožijo različni dražljaji. Pravi, da otrok mnogo lažje opusti sesanje dude kot prsta. Otrok ima med spanjem prst vedno na razpolago, dude pa ne. Tako ima lahko tisti otrok, ki sesa prst, vedno možnost, da draži center za sesanje, ki bi ob koncu prvega leta sicer usahnil.

Odprava razvad

Če vplivamo na normalno odvijanje funkcij ustne votline in obraza, lahko že zelo zgodaj s preventivnimi ukrepi naredimo zelo veliko. Če so pri otroku prisotne nepravilne funkcije sistema ustne votline in obraza, je koristno, če otrok in starši spoznajo njihove posledice ter se potrudijo razvade odpraviti. Za odpravo nepravilnih funkcij sistema ustne votline in obraza se poslužujemo miofunkcionalnih vaj. Opisanih je veliko število različnih vaj. Zelo je pomembno, da starši določijo obdobje dveh do treh tednov, ko bi imeli čas intenzivno spodbujati in spremljati otroka pri izvajanju vaj ter se posvetiti odpravi razvade. Po vloženem trudu si namreč vsi želimo čim prej doseči rezultat in zato je pomembno, da faze opravljanja vaj ne vlečemo dolgo obdobje. Vaje morajo potekati torej čim bolj intenzivno in predvsem redno. Pacientom svetujem, naj imajo npr. na hladilniku ali v kopalnici razpredelnico, kjer si vsak dan zapisujejo, kaj so za odpravo razvade naredili.

Asociativne metode

Te metode so za otroka manj nadležne, za starše pa manj naporne kot nenehno opozarjanje. Staršem in otrokom svetujem, naj si npr. v peresnico dajo dve svoji majhni fotografiji; na eni naj ima otrok zaprta usta, na drugi pa odprta. Lahko pa si narišejo tudi malo risbico s poljubnim motivom, ki jih bo spomnila na držo ustnic.

Lepljenje ustnic

Zelo enostavna metoda pri odpravi drže odprtih ust je lepljenje ustnic z mikropor trakom, vendar le v primeru, če so nosne poti prehodne. Mikropor trak si kupite v lekarni. Pacientom naročim, naj si ustnice lepijo sami, saj bi bili morda užaljeni, če bi jim ustnice lepil kdo drug. Usta se vedno lepi navpično na sredini z enim trakom in ne vodoravno. Povem jim, da se nekaterim ta metoda ne zdi ustrezna, zato prepuščam odločitev, ali bodo metodo izvajali, njim samim. Gre za zelo enostavno metodo in tisti, ki jo delajo, sami hitro opazijo rezultate ter so z njo izredno zadovoljni.

Vestibularna ploščica

Navodila, ki jih za nošenje vestibularne ploščice dajem otrokom in njihovim staršem:

Drža odprtih ust, sesanje prstov in raznih predmetov, vrivanje jezika med zobe, grizenje ustnic in druge razvade zelo neugodno vplivajo na rast in razvoj obraznega skeleta ter na postavitev zob. Naprej štrleči zgornji sekalci so bolj izpostavljeni poškodbam.

Vestibularna ploščica

Otrokom ki,

dajemo v primernem obdobju vestibularno ploščico.

Navodila za nošenje ploščice

Če je bilo izvajanje vaj ali dnevno nošenje v začetni fazi slabo, bo otrok težko z ustnicami objel ploščico, ponoči pa jo bo zavestno ali podzavestno vzel iz ust in rezultata zdravljenja ne bo. Ploščice naj otrok ne nosi med močnimi prehladi, ko nosne dihalne poti niso prehodne! Straši otroka pri vajah in nošenju ploščice aktivno spremljajte in vzpodbujajte. Ob vsakem obisku v zobni ambulanti prinesite ploščico s seboj. Ob kontroli opazujemo in merimo rezultat sodelovanja. Če pričakovanega rezultata ni, se lahko dogovorimo o začasni prekinitvi terapije ter počakamo na obdobje, ko bo sodelovanje možno. V nekaterih primerih lahko zgornje sekalce, ki so nagnjeni preveč naprej, z vestibularno ploščico nagnemo nazaj. Še posebej veliko vrednost ima ta metoda kot preventiva pred poškodbami. Ob vsaki kontroli izmerim razdaljo med zgornjimi in spodnjimi sekalci. Njena vrednost se mora pri ustreznem nošenju manjšati za 1mm na mesec. Pri vsakem obisku skupaj z otrokom postaviva cilj za naslednji obisk v številu milimetrov. Otrok je na ta način zelo motiviran in ob naslednjem obisku največkrat še pred merjenjem sam pove, koliko bo znašala ”stopnica”. Zelo zanimivo je, kako zelo si otroci te vrednosti zapomnijo. Večinoma zelo odkrito in realno povejo pričakovani rezultat, kar tudi utemeljijo s tem, da so, ali niso ustrezno nosili aparata. Če uspeha ni, damo po prvem obisku vedno vsaj še eno možnost. Vendar pa žal ugotavljamo, da pacienti, ki navodila vzamejo zelo resno že na začetku, dosežejo krasne rezultate v zelo kratkem času. Po drugi strani pa tisti pacienti, ki ploščice do prve kontrole niso dosledno nosili in povejo, da jim ploščica ponoči pada iz ust, tudi nadalje največkrat ne dosežejo nivoja discipline, ki bi prinesel rezultate. Aktivna faza nošenja ploščice naj ne bi trajala dlje od pol leta. Nato preidemo na fazo vzdrževanja rezultata, ko otrok nosi ploščico samo še ponoči.

Izraščanje zob

Izraščanje prvih stalnih kočnikov

Prve stalne kočnike pogosto imenujemo šestice. Približno pravilo je, da ” 6-ice izraščajo okrog 6-tega leta ”. Sama te zobem večkrat imenujem ”uboge šestice”. Uboge zato, ker so ob njihovem izraščanju zaradi svoje lege pogosto spregledane. Starši in otroci mnogokrat niti ne vedo, da ima otrok v ustih že izrasle stalne kočnike, moramo pa vedeti, da poznamo tudi primere, ko izrastejo že pri 4,5 letih!!! Zakaj moramo biti pozorni na izrast teh zob? Zelo je namreč pomembno, da šestice natančno čistimo ter jih na ta način ohranimo zdrave. Ti zobje so za pravilen razvoj ugriza izredno pomembni.

Izraščanje stalnik sekalcev in podočnikov

Ker so praviloma stalni sekalci širši od mlečnih, je potreben dodatni prostor, ki ga zagotavljajo različni mehanizmi. Najpomembnejši je rast čeljusti, ki se pokaže z razvojem razmikov med mlečnimi zobmi. Do 9. oz 10. leta morajo otroci zato intenzivno žvečiti (skorjo kruha in vsaj eno jabolko ali koren dnevno).
Starši v obdobju izraščanja sekalcev dogajanje navadno bolje spremljajo kot izraščanje ostalih zob. Če izrašča spodnji stalni sekalec za mlečnim predhodnikom, starši pogosto pričakujejo takojšnje puljenje mlečnega predhodnika. Želela bi povedati, da je takšno stanje v tem obdobju zaradi lege zasnov za stalne zobe fiziološko in puljenja mlečnih sekalcev v takih primerih odsvetujemo. Jezik bo namreč stalni sekalec potiskal na pravo mesto in mlečni predhodnik bo sam izpadel.

Izraščanje stalnih ličnikov in podočnikov

Vzrok za pomanjkanje prostora za ličnike in podočnike:
V primeru pomanjkanja prostora bodo pogosto najtežje izrasli zgornji stalni podočniki in spodnji drugi ličniki. Panoramska rentgenska slika (ortopan) nam nudi orientacijo glede velikosti stalnih nadomestnih zob.

Izraščanje drugih stalnih kočnikov

Podobno kot sem napisala za prve stalne kočnike, velja tudi za druge, da se jih pri njihovem izraščanju pogosto spregleda. Mnogo otrok jih ne čisti in zato lahko zgnijejo.

Izraščanje tretjih stalnih kočnikov (Modrostni zobje)

Včasih je veljalo, da tretji kočniki pritiskajo na vse zobe pred njimi, kar privede do pomanjkanja prostora za sprednje zobe. Leta 2006 so me slovenski maksilofacialni kirurgi povabili, da na to temo naredim predavanje. Na tem področju je bilo namreč po celem svetu narejenih veliko obsežnih raziskav, ki sem jih zelo natančno preučila. Dokazano je, da pride do pomanjkanja prostora za spodnje zobe zaradi rasti obraznih kosti in ne zaradi pritiska modrostnih zob. Rast obraznih kosti se namreč okoli 17. leta nikakor ne popolnoma ustavi, temveč samo zelo upočasni. Določene kosti na obrazu rastejo do konca življenja, kar imenujemo kasnejše spremembe in jih smatramo za normalne. Najpogosteje ljudje opazijo nastanek tesnega stanja spodnjih sekalcev, ki postane izraziteje okrog 30. leta starosti. Pri ljudeh, ki modrostne zobe imajo, se tesno stanje spodnjih sekalcev pojavlja enako pogosto, kot pri ljudeh, ki so jim modrostne zobe izpulili, kakor tudi pri tistih, ki modrostnih zob sploh nimajo.

Vprašanja?

Za vsakršno vprašanje glede zdravljenja z Invisalign® aparati smo na voljo na spodnjih kontaktih.

V polje "E-pošta" vpišite svoj e-poštni naslov,
v polje "Sporočilo" pa vaše sporočilo oz. povpraševanje.