Splošno

Nekatere odrasle paciente stanje v ustih moti že od pubertete, nekateri pa opažajo postopne ali hitre spremembe na zobeh šele v odrasli dobi. Starostne omejitve za ortodontsko zdravljenje ni. Odrasli pacienti si ortodontsko obravnavo plačajo sami, saj ZZZS starejšim od 18 let ortodontske obravnave več ne krije. Pred začetkom zdravljenja vam pripravimo predračun z natančno ceno.
Znesek vedno razdelimo v obroke. Mnogi odrasli svojih zob ne želijo brusiti ter nanje delati prevlek in mostičkov. Raje se odločijo za premike svojih lastnih zob z aparati in tako dobijo sklenjeno zobno vrsto v celoti z lastnimi zobmi. Ortodontsko zdravljenje v nasprotju s prevlekami in mostički namreč lastnih zob ne poškoduje.
Naši pradedki in prababice so v starejših letih v ustih imeli povečini proteze ter obsežne protetične mostove. Malokdo je imel to srečo, da je svoje zobe ohranil pozno v starost. Zobozdravstvena oskrba se je v Sloveniji po vojni iz leta v leto boljšala. Posledično so ljudje v odrasli dobi namesto protez potrebovali obsežne fiksnoprotetične mostove, mlajše generacije manjše mostičke, nato posamezne prevleke…Populacija, rojena okoli 70 let prejšnjega stoletja ima na zobeh bolj ali manj obsežne plombe, protetični nadomestki pa so redki. Nato so prišle kasnejše generacije, ki so v otroških letih bili deležni intenzivnega pouka o pravilnem čiščenju zob ter jemali fluorove tablete, kar se danes kaže tako, da velik del te generacije na zobeh nima niti ene plombe.

Zakaj ortodontija?

Najpogostejši vzroki, zaradi katerih pridejo odrasli pacienti k ortodontu:

Vrstni red oskrbe

Za kvalitetno in dolgotrajno oskrbo ustne votline, je izredno pomemben pravilen vrstni red posegov

Če imate karies , ga osebni zobozdravnik sanira (na zobeh izdela plombe), če imate vnetja zobnih živcev ter granulome, vam jih pozdravi (zdravljenje korenin), če je potrebno izdelati zobne nadomestke, se v tej fazi lahko naredi samo provizorije → če imate bolne dlesni in ostala obzobna tkiva (gingivitis, parodontitis) jih zobozdravnik parodontolog pozdravi → zobozdravnik ortodont pripravi načrt pomikov zob ter po potrebi napoti pacienta k oralnemu kirurgu, osebnemu zobozdravniku ali protetiku s predlogom oz. vprašanji za dokončni načrt → sledi ortodontska terapija (z aparati poravnamo zobe ter jih premaknemo na želena mesta) → če je potrebno vsaditi implantate, ortodont določi kdaj (najpogosteje nekaj mesecev pred koncem ortodontskega zdravljenja). Vedeti moramo namreč, da se implantata nikoli več ne da premikati v ‘boljši položaj’, zato je za pacienta izjemno pomembno dogovarjanje med ortodontom in kirurgom → šele sedaj se lahko naredi vsa morebitna dokončna protetična dela (estetske luske, prevleke, mostičke, proteze…)

Kombinacija s protetiko

Če v ustih načrtujemo prevleke, mostičke ali implantate, zobje pa niso pravilno postavljeni, se odločimo za kombinirano protetično-ortodontsko ali kombinirano ortodontsko-implantološko-protetično zdravljenje.
Pacienti, ki si želijo resnično vrhunskih rešitev, si ne vstavljajo npr. zadaj vsadkov ali delajo mostičkov, če imajo npr. spredaj “nagnetene” zobe ali zobe narazen oz. nepravilno postavljene zobe. Za dolgotrajno zadovoljstvo se odločijo za dvo-stopenjsko obravnavo. Najprej z ortodontskim aparatom poravnamo zobe ter uskladimo ugriz, šele nato po potrebi kirurg vsadi implantate, protetik pa izdela trajno fiksno protetično nadgradnjo (mostičke, prevleke,estetske luske … )
Z izbranimi zobozdravniki zelo dobro sodelujemo. Skupaj z lečečim zobozdravnikom določimo vsebinski in časovni načrt zdravljenja. Ta pot je sicer daljša, vendar pa gre za dolgoročne življenjske odločitve, katerih ni dobro delati polovičarsko. Prednosti kombinirane ortodontske obravnave so, da se ohrani več lastnih zob, funkcionalno in estetsko pa takšna obravnava visoko presega rezultate npr. protetične ali implantološke obravnave same, če so zobje v neugodnih položajih.

Kombinacija z implantati

Implantati so posebni vijaki iz Titana, ki jih vsadimo v kost. Uporabljamo 2 vrsti implantatov:

Prve implantate se lahko po vsaditvi uporabi takoj in so od drugih precej cenejši. Druge implantate se lahko po vsaditvi uporabi čez nekaj mesecev.

Kombinacija s kirurgijo

Težje obrazne skeletne nepravilnosti rešujemo s kombinirano terapijo. Odločitev za operativne posege na obrazu je za pacienta velika življenjska odločitev. Vendar z veseljem povem, da je bilo zadovoljstvo po takšnih posegih prav pri vseh mojih pacientih tako veliko, da je bil vložen trud še kako povrnjen. Najprej ortodont s fiksnim aparatom poravna zobe, nato maksilofacialni kirurg v splošni anesteziji operira pacienta tako, da obraznim kostem spremeni obliko ter velikost ter jih postavi v nov položaj. Nato ortodont s fiksnim aparatom dokončno uredi funkcijo in estetiko čeljusti. Operacije obraznih kosti v večini primerov plača ZZZS tudi v odrasli dobi, medtem ko ortodontske obravnave v odrasli dobi ZZZS ne plača in si jo morajo pacienti plačati sami.
Najpogosteje potekajo operacije na spodnji in zgornji čeljusti. Pacient se s kirurgom lahko dogovori tudi za istočasne popravke ličnic, nosu, brade… Lahko se opravi tudi samo korekcija čeljustnih kotov, zmanjšanje ali povečanje brade… V naši ambulanti odlično sodelujemo z maksilofacialnimi kirurgi Kliničnega centra v Ljubljani in pacienta skupaj vodimo do cilja.

Vprašanja?

Za vsakršno vprašanje glede zdravljenja z Invisalign® aparati smo na voljo na spodnjih kontaktih.

V polje "E-pošta" vpišite svoj e-poštni naslov,
v polje "Sporočilo" pa vaše sporočilo oz. povpraševanje.