Zobne obloge

Vzrok za nastanek zobne gnilobe in vnetja obzobnih tkiv je v zobnih oblogah. V enem samem kubičnem mm zobnih oblog uživa na račun našega zdravja okrog 2 milijona bakterij.
Zdrava dlesen je nežno roza barve, čvrsta, izpolnjuje prostore med zobmi in na dotik ne krvavi.
Na mestu, kjer zobnih oblog ne čistimo, se na zobu pojavi zobna gniloba, dlesen pa se vname. Vneta dlesen je nabrekla, pordela in če se jo dotaknemo s sondo ali z zobno ščetko, zakrvavi.
Z ortodontsko obravnavo lahko začnemo šele, ko ima pacient odlično ustno higieno, zdrave zobe in dlesen. Če pri pacientu vidimo čiste zobe, dlesen pa je vneta, vemo, da si je pacient zobe pravilno očistil samo pred obiskom pri zobozdravniku, doma pa tega redno in pravilno ne počne. Če je dlesen vneta, je to posledica nepravilnega umivanja zob in obzobnih tkiv. Vneto in krvavečo dlesen bomo povsem pozdravili s pravilno ustno higieno. V zdravo stanje se bo povrnila že v nekaj tednih. Če je čiščenje zob neustrezno dalj časa, pa je vnetje morda zajelo poleg dlesni tudi sosednja tkiva. V tem primeru vam svetujemo obisk pri parodontologu.

Barvanje plaka

V lekarni si lahko nabavite tabletke ali raztopino, ki po nanosu na zobe in dlesen obarva sveže obloge rdeče, starejše obloge pa modro.

Osnovni pripomočki za čiščenje:

Električna ščetka

Priporočljiva električna ščetka je takšna, pri kateri se ščetine tresejo vodoravno levo in desno. Električne ščetke, katerih ščetine delajo krožne ali polkrožne gibe, niso primerne. Krožeče ščetine namreč določenih mest ne dosežejo, temveč jih preskočijo.

Ustna higiena

Tehnika čiščenja

V naši ambulanti lahko dobite poučni film s prikazom pravilne tehnike čiščenja v slovenskem, hrvaškem, italijanskem in angleškem jeziku. Posamezno skupino zob začnemo čistiti vedno tam, kjer je čiščenje najtežje. Zgornje zobe očistimo najprej ob licu, nato ob nebu in nazadnje še grizne ploskve. Spodnje zobe pa očistimo najprej ob jeziku, nato ob licu in nazadnje še grizne ploskve.
Med čiščenjem zadnjih zob ob licu moramo imeti usta skoraj zaprta. Na meji med rdečim in belim, t.j. med dlesno in zobom zatresemo ščetko pod kotom, v obliki štirih majhnih elips, nato pa ploskve zob očistimo od rdečega k belemu z osmimi potegljaji po dva zoba naenkrat.
Za čiščenje podočnikov in sekalcev ob ploskvah ob nebu in ob jeziku moramo ščetko obrniti tako, da ima glavo navpično. Gibi ščetke morajo biti kratki in učinkoviti. Pacientom, ki imajo težave z odmikanjem dlesni, pa eliptične tresljaje s ščetko odsvetujemo. Pri njih naj bo čiščenje s ščetko le v navpični smeri od rdečega k belemu.
Na vrsti je čiščenje medzobnih prostorov: Najprej odtrgamo več kot pol metra dolg kos zobne nitke ter oba konca zavežemo z vozli. Nitko napnemo med prsti in za vsak medzobni prostor uporabimo nov del nitke.
Nitko premikamo z žagajočimi gibi stran od dlesni. Očistiti moramo ploskvi obeh sosednjih zob.
Otrok naj začne nitko uporabljati okrog starosti 12 let.

Kolikokrat?

Veliko bolje je umiti zobe 1x na dan temeljito, kakor pa večkrat površno. Še vedno velja, naj bi si zobe umivali po zajtrku, kosilu in večerji, vendar je najbolj pomembno večerno umivanje zob. Zvečer naj bi si opisani način umivanja zob zares dosledno upoštevali.

Ali ste vedeli?

Kisline v hrani in pijači ‘zmehčajo’ površino zob. Zato je sčetkanje zob po uživanju kislih pijač in jedi za zobe lahko škodljivo. Proporočam vam, da si po uživanju jabolk, agrumov, pitju limonade, coca -cole itd. zobe dobro splaknete z vodo oz. s sčetkanjem počakate probližno pol ure.

Čiščenje zob na katere je prilepljen fiksni ortodontski aparat

Posebno pozornost moramo posvetiti delom zoba

Poleg opisanih pripomočkov pa dodatno potrebujemo še:

Potrebujemo osnovne pripomočke za čiščenje ustne votline

Približno en mesec na leto priporočam tudi uporabo zobne paste, ki vsebuje klorheksidin.
Električna zobna ščetka je priporočljiva, vendar le takšna, katere ščetine se tresejo vodoravno levo in desno. Električne ščetke, katerih ščetine delajo krožne ali polkrožne gibe, niso primerne. Krožeče ščetine namreč določenih mest ne dosežejo, temveč jih preskočijo.
Priporočamo, da imate pripomočke za čiščenje vedno s seboj. Higiena ustne votline pacienta s fiksnim ortodontskim aparatom zahteva običajno vsaj 10 minut.

Kako?

Ploskve zob, na katerih ni nalepljen aparat, čistimo po prej opisani osnovni tehniki. Ploskve, na katerih so nalepljene zvezdice, očistimo s ščetko z utorom. Ščetko obrnemo pod kotom 45 stopinj ter jo tresemo v obliki majhnih elips:
Zob očistimo tudi pod žičnim lokom ob obeh navpičnih stranicah zvezdice, za kar uporabimo smrečico.

Zelo je pomembno čiščenje zoba na meji med obročkom in dlesnijo. To mesto čistimo s pomočjo odebeljene nitke, ali pa tako, da navadno ščetko nagnemo pod kot 45 stopinj in jo zatresemo v obliki majhnih elips.

Zob očistimo tudi pod žičnim lokom ob obeh navpičnih stranicah zvezdice, za kar uporabimo smrečico.
Stranske ploskve zob očistimo z odebeljeno nitko s tršim začetkom, ki jo ustavimo med zobe pod lokom ter jo na ustni strani primemo še z drugo roko.
Z nitko najprej objamemo en zob in ga z žagajočimi gibi očistimo, nato pa objamemo še sosednji zob in ponovimo žagajoče gibe.

Ustne vode

Pacientom s fiksnim ortodontskim aparatom priporočamo tudi uporabo ustne vode, ki vsebuje fluor in klorheksidin. (npr. en mesec na leto oz. po posvetu individualno določimo kuro) Otrokom, ki jemljejo fluorove tablete, uporabo zobnih past ter ustnih vod svetujemo individualno. (vprašajte nas v ambulanti )

Čiščenje snemnih aparatov

Snemljivi aparat ščetkamo vsaj 2x dnevno z zobno pasto ali s tekočim milom in ga speremo pod mrzlo ali mlačno vodo. Posebej natančno očistimo predele ob žičkah. Aparata ne smemo namakati v razkužilih, saj bi plastični del aparata lahko nabreknil in aparat ne bi bil več uporaben.

Vprašanja?

Za vsakršno vprašanje glede zdravljenja z Invisalign® aparati smo na voljo na spodnjih kontaktih.

V polje "E-pošta" vpišite svoj e-poštni naslov,
v polje "Sporočilo" pa vaše sporočilo oz. povpraševanje.